Inflaatio tekee heinäkuun 4. päivän tarjoiluista 17 % kalliimpia tänä vuonna

Heinäkuun 4. päivän juhlat ovat aivan nurkan takana. Kun perheet viimeistelevät suunnitteluaan, kuten ostavat kaiken, mitä he tarvitsevat grillaukseensa, saatat olla järkyttynyt hintalapusta. Ja ei, et kuvittele asioita. Uuden tutkimuksen mukaan ruoanlaitto tulee tänä vuonna kalliimmaksi kuin viime vuonna, kiitos inflaatio.

The American Farm Bureau Federation (AFBF) teki markkinakoritutkimuksen, jossa korostettiin, kuinka kalliiksi ruoka tulee inflaation takia. Heidän tietojensa mukaan yhdysvaltalaiset kuluttajat maksavat nyt 17 % enemmän heinäkuun 4. päivän juhlallisuuksistaan ​​tänä vuonna verrattuna viime vuoteen, mikä on yhteensä 69,68 dollaria 10 ihmisen keskimääräisestä ruoanlaitosta. Tämä on noin 10 dollaria enemmän kuin viime vuonna mansikoiden, jäätelön, perunasalaatin, kanan rintojen, juustohampurilaisten ja porsaankyljysten poimimiseen.

”Ruokien korkeammista hinnoista huolimatta toimitusketjun häiriöt ja inflaatio ovat tehneet maataloustarvikkeiden kalliimmaksi; Kuten kuluttajat, maanviljelijät ovat hinnanottajia, eivät hintojen päättäjiä", sanoi AFBF: n pääekonomisti Roger Cryan. "Pääpäässä, useissa tapauksissa viljelijöille maksettavat korkeammat hinnat eivät kata heidän tilakustannusten nousua. Polttoaineen hinta on noussut ja lannoitteiden hinnat ovat kolminkertaistuneet."

Kun AFBF tarkasteli elintarvikkeiden vuosittaista hinnannousua, jauheliha näki suurimman hypyn. Kahden kilon jauhelihan vähittäismyyntihinta on nyt 11,12 dollaria, mikä on 36 % korkeampi kuin viime vuonna, tutkimuksen mukaan 176 vapaaehtoisen ostajan eri puolilla maata keräämiin tietoihin.

Mutta kaikki ei ole huonoa. Mansikoiden, perunalastujen ja juustoviipaleiden hinta on itse asiassa laskenut viime vuodesta. Mansikat laskivat 86 senttiä vuoden takaiseen hintaan, viipaloitu juusto 48 senttiä ja perunalastut 22 senttiä.

”Paremmat sääolosuhteet joillain hedelmänviljelyalueilla ja suurempi joustavuus vähittäiskauppiaiden hinnoittelussa jalostetut tuotteet ovat todennäköisiä ajureja näiden tuotteiden vaatimattomien hintojen laskuun, AFBF selittää.

Näiden päivittäistavaratuotteiden hinnat ovat nousseet:

  • 2 kiloa jauhelihaa, 11,12 dollaria (↑36%)
  • 2 kiloa luuttomia, nahattomia kananrintaa, 8,99 dollaria (↑33%)
  • 32 unssia sianlihaa ja papuja, 2,53 dollaria (↑33%)
  • 3 kiloa keskelle leikattuja porsaankyljyksiä, 15,26 dollaria (↑31%)
  • 2,5 litraa tuorepuristettua limonadia, 4,43 dollaria (↑22%)
  • 2,5 kiloa kotitekoista perunasalaattia, 3,27 dollaria (↑19%)
  • 8 hampurilaissämpylää, 1,93 dollaria (↑16%)
  • Puoli gallonaa vaniljajäätelöä, 5,16 dollaria (↑10%)

Nämä 4. heinäkuuta juhlien yhteiset ostokset ovat laskeneet:

  • 2 pinttiä mansikoita, 4,44 dollaria (↓16 %)
  • 1 kiloa viipaloitua juustoa, 3,53 dollaria (↓13%)
  • 16 unssin pussi perunalastuja, 4,71 dollaria (↓4 %)
Kuinka puhua lapsille valehtelusta, kun valehtelijoilla on poliittista valtaa

Kuinka puhua lapsille valehtelusta, kun valehtelijoilla on poliittista valtaaSekalaista

Poliitikot valehtelevat. Niillä on aina ollut ja luultavasti tulee aina olemaan. Ehdokkaat pyrkivät miellyttämään enemmän ihmisiä kuin heidän politiikkansa koskaan tekevät, joten he kertovat muutam...

Lue lisää
Kuinka kasvattaa itsevarma tytär

Kuinka kasvattaa itsevarma tytärSekalaista

Seuraava on syndikoitu alkaen Quora varten Isällinen foorumi, yhteisö vanhemmat ja vaikuttajia, joilla on oivalluksia työstä, perheestä ja elämästä. Jos haluat liittyä foorumiin, ota yhteyttä TheFo...

Lue lisää

Kysely osoittaa, että 7-vuotiaat lapset käyttävät sosiaalista mediaaSekalaista

Kaikki ovat sosiaalisessa mediassa – isoäidistä hipsteriserkkuisi. Michiganin yliopiston C.S. Mottin lastensairaalan uuden kyselyn mukaan niin ovat jopa seitsemänvuotiaat lapset. Nämä tulokset herä...

Lue lisää